Ali Koç, UEFA'yı böyle ikna etti!
Yaklaşık bir senedir geceli gündüzlü kulübün finansal yapısı için çözümler arayan Başkanımız Ali Koç, yaptığı ve yapacağı işleri madde madde masaya koydu.
news_image

Fenerbahçemiz, UEFA'dan beklediği sevindirici kararı nihayet aldı. Olası bir UEFA organizasyonlarından en az 1 yıl 'men edilme' cezasının gelmemesi herkese derin bir oh çektirdi. Bunun yerine mevcut uzlaşma şartlarının yanında yeni bir yapılandırma süreci başlatıldı.

Sürecin bu şekilde sonuçlanmasında Başkan Ali Koç başta olmak üzere yönetimin yoğun çalışması, UEFA toplantılarındaki etkili anlatımlar ve sunulan somut veriler oldu. Başkanlık görevine geldiğinden beri yaklaşık 1 senedir neredeyse geceli gündüzlü kulübün finansal yapısı için çözümler aramaya çalışan Ali Koç, birçok olumlu adım attı. Adeta madde madde UEFA'nın önüne planlarını koyan, yapılan somut işleri gösteren Başkan Koç, 65 milyon euroluk açığa karşın kulübü 'men' tehlikesinden uzak tutmayı başardı.

İşte Ali Koç'un UEFA nezdinde sunduğu çalışmaları, projeleri ve anlattığı verileri:

25 milyon euro

'Fener Ol' kampanyasına çok güvenen Ali Koç, kısa bir süre önce başlamasına rağmen gösterdikleri ilerlemeyi detaylarıyla sundu. 3 ay önce başlayan kampanyadan 25 milyon euro gibi ciddi bir meblağ kazanılması son derece etkili oldu. Kampanyanın da halen devam etmesi ve gelecek yıl da sürecek olması ikna sürecini kolaylaştırdı. Taraftarın kombine biletlerine olan ilgisi de komisyonun dikkatini çekti.

Başkanlık görevine geldiğinden bu yana Ali Koç dönemindeki sponsorluk anlaşmalarının gösterilmesi de dikkat çekti. UEFA'ya yapılan reklam anlaşmalarından, sponsorluk görüşmelerine, sponsorluklardan kazanılan paralara kadar tüm detaylar maddeler halinde sunuldu.

Kulübün finansal yapısının yapılandırılması, kulüp hisseleri için yapılan çalışamalar ve 5 senelik ekonomik plan, UEFA'yı ikna eden süreçte öne çıktı.

Transfer dönemleri de toplantıların önemli maddelerinden oldu. Potansiyel satış beklenen futbolcular tek tek sıralandı ve hatta alınması beklenen bonservis bedelleri dahi anlatıldı.

Önemli garanti

Bankalar Birliği ile yapılacak anlaşma ve TFF'nin yeni uygulayacağı lisans anlaşması ve Finansal Fair Play kuralları da UEFA'ya önemli bir garanti olarak sunuldu.

UEFA ile yapılan toplantılarda geçmiş Yıldırım Demirören federasyonunun verdiği ciddi destek de önemli etki yarattı.

Her yerde sponsor

Başkan Ali Koç kulübe başkan seçildiğinden bu yana ekonomik anlamda ciddi fedakârlıklar yaptı. İlk olarak 50 milyon dolar gibi ciddi bir miktarı hibe eden Başkan Koç, daha sonra bağlı olduğu şirketlerin sarı-lacivertlilere sponsorluğunda önemli bir rol oynadı.

Forma göğüs sponsoru konusunda son yıllarda sıkıntı çeken Fenerbahçemiz, AVIS ile 35 milyon TL'lik yıllık anlaşma yaptı. Ayrıca AYGAZ grubu da sponsorlardan biri oldu.

Fenerbahçemizin basketbol takımına BEKO sponsor olup, kadro ve planlamanın bozulmaması sağlandı. Kadın Voleybol takımı da OPET sponsorluğunda kupalar kazandı. FB TV reklamlarında dahi Ali Koç'un etkisi fazlasıyla hissedildi. Tüpraş'ın önderliğinde 'HeForShe' çalışması da bir diğer maddi kaynak sağladı.

Toplamda Ali Koç başkanlığında kulübe gelen ekonomik katkı 360 milyon TL'ye ulaştı.

'Fener Ol' vurgusu

Kulübümüzde, tarihin en önemli kampanyalarından biri olarak gösterilen Fener Ol kampanyası UEFA kararı ardından sonra bir kez daha ön plana çıkarıldı. Sadece 3 ay içerisinde 25 milyon euro gibi bir rakama ulaşılması, camia arasında sevinç yarattı.

En sıkıntılı günlerde hem UEFA toplantılarında hem de kulübün ekonomik yapısında adeta ilaç gibi hissedilen bu proje, sarı-lacivertli taraftarları da ciddi anlamda birleştirdi. Önceki akşam açıklanan UEFA kararı sonrası da Fenerbahçemizin resmi medya yayın organlarında 'Fener Ol' videoları döndü ve projenin başarısına vurgu yapıldı.

superFB mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
  • sfbyorum baloncuk_sol 0
Yorum Yaz
Yorumları okumak veya yazmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

uyeol uyegirisi
MobilTÜMÜ
?