Spor yazarları maçı değerlendirdi!

Spor yazarları, Fenerbahçemizin Karabükspor'u 2-0 mağlup ettiği karşılaşmayı değerlendirdi.

Spor yazarları, Fenerbahçemizin Karabükspor'u 2-0 mağlup ettiği karşılaşmayı değerlendirdi.

İşte o değerlendirmeler...

F.BAHÇE'Yİ RAHATLATMIŞ(UĞUR MELEKE)
Belli ki Karabükspor’un durumu, Fenerbahçeli futbolcuları da rahatlatmıştı. Dün Kadıköy’de ilk yarıda maça giremediler adeta. 45 dakika bir kör dövüşü yaşandı; tam 18 faul, uzun vurulan manasız toplar, üst üste üç pas yapılamayan bir ilk yarı... Alper Ulusoy ilk yarıyı 48 değil 148 dakika oynatsa gol olmayacak, hatta belki pozisyon bile yaşanmayacak garip bir oyun vardı sahada.

VALBUENA'YI ÖZEL KILAN...
46’da oyuna girdi, süper bir gol attı, Mehmet’e de attırdı ama esas katkısı takımın üstündeki ölü toprağını silkelemesiydi. Valbuena işini çok seviyor, mesleğine çok saygı duyuyor. Onu da özel kılan şey bu zaten.

SİLAH ZORUYLA OYNAMIYOR
Dün Fenerbahçe kazanırken sanırım sahayı canı sıkkın terk eden tek adam, ıslıklanan Mehmet’ti... Ben hiçbir zaman ıslıklı protestonun karşısında olmadım; küfür yoksa, hakaret yoksa, yabancı cisim vs. yoksa taraftar ıslıkla, beyaz mendille elbette gösterebilir tepkisini. Ancak dün tribündeki Fenerbahçeliler şunu unutmamalı: Mehmet, silah zoruyla oynamıyor bu takımda! Onu Souza’yla beraber orta ikilide tercih eden kişi, Aykut Kocaman...

KONSANTRASYON EKSİKLİĞİ...(AHMET ÇAKAR)
İki farklı devre izledik... İlk yarı maç başladığında taraflı tarafsız herkes, Fenerbahçe'nin 5 eksikli Karabük'ü sürklase edip, farklı yeneceğini düşünüyordu. Fakat dakikalar ilerlemeye başladı, Fenerbahçe kötü oynuyordu. Kaleye şut çekmiyordu, pozisyon üretemiyordu. Bir de bunlara karşılık Karabük kaptığı toplarla çok çabuk çıkıp, çok ciddi olmasa da birkaç pozisyon buluverdi. Bence bu ilk yarıdaki kötü Fenerbahçe'nin, üretemeyen Fenerbahçe'nin tek sorumlusu konsantrasyon eksikliği.

AÇLIKTAN ÇIKMIŞ GİBİ...
Futbolda nasılsa yeneriz yoktur. Mücadele etmeden, doğruları yapmadan, rakip ne kadar zayıf, ne kadar eksik olursa olsun kazanmak çok güç. İşte dün geceki maçın ilk yarısında bu tabloyu çok net gördük. İkinci yarı oyuna Valbuena girdi. Açlıktan çıkmış bir adamın yemeğe saldırdığı gibi oyuna saldırdı ve bence maçın kırılma anı 56. dakikada Mehmet Topal'ın attığı kafa golü.

KUTLAMAK LAZIM
Fenerbahçe, 7-8 hafta önce çok zor günler geçirirken şu anda ligin ikincisi durumunda. Önümüzdeki hafta Konya deplasmanına gidecekler fakat 3 defans oyuncusu da sarı kart cezalısı durumuna düştü. Ama ne olursa olsun camiayı kutlamak lazım. Eylül- Ekim'de lig bitiyor gibiydi şimdi ise ciddi anlamda potaya girdiler. Karabük için bu sene çok zor. Gerek kadro kalitesi gerek oynadıkları futbol gerekse maddi sorunlar nedeniyle ligde kalmaları mucizelere bağlı.

DEĞİŞİKLİK ETKİSİ(RÜŞTÜ REÇBER)
Aykut hoca ikinci yarıda Şener-Valbuena değişikliği yaparak oyuna müdahelede bulundu. Devre arası soyunma odasında konuşulanlarla beraber, bu değişiklik etkisini hemen gösterdi. Sezon başından beri en iyi futbolunu oynayan Mehmet Topal’ın golü bir Aykut Kocaman golüdür. Ve sonrasında müthiş bir Valbuena golü.

KOPUK KOPUK OYNADI
Fenerbahçe çok iyi oynamadı ama kalitesi ve mücadelesiyle 3 puanı aldı. Maçta gözüme çarpan en önemli nokta şuydu; Fenerbahçe 60’ıncı dakikadan sonra kopuk kopuk oynadı. Kasımpaşa maçında ön tarafta kazanılan her topta en az 5-6 kişi olan Fenerbahçe, dün bu kopukluktan dolayı bunu gerçekleştiremedi. Eğer bunu yapsaydı çok daha farklı bir skor elde edebilirdi.

BÜYÜK BİR ARTI
Tribündekiler de, ekran başındakiler de Fenerbahçe’nin artık kolay yenilmeyeceğini, mücadelesine kaliteyi de eklerse her maçı kazanabileceğini görüyor. Bu durum, Fenerbahçe takımı için kredi anlamında büyük bir artı.

EN ÖNEMLİ TRANSFERİ(GÜRCAN BİLGİÇ)
Zirveye çıkmanın keyfi, yeniden demenin neşesi ve büyük buluşmanın tadı vardı gecede. En önemli transferini de getirmişti maça Fenerbahçe; taraftarını...

KOMUTANLIĞA GEÇTİ
Kupa maçının tabela yazarı olduktan sonra, kazanan takımın yedekliğinden, komutanlığına geçti Valbuena... Oyunu da başkalaştırmasının ötesinde, ne yapacağını bilerek oynaması, O'nu "tercihli" kapsamına alıyor. İki taktiği oluyor takımın... Birini Valbuena oynuyor, ötekisini tüm takım... İlkini kriz çözmek için kullanacak Aykut Kocaman, ikincisini de şampiyonluk...

TEK İYİSİ VALBUENA
Bu maçın dersini iyi çalışmalı ve akılları tekrar dörtte dörde taşımalılar. 33 binlik Kadıköy desteği maçın havasını da suyunu da değiştirdi. Kazanmanın öne çıktığı bu maçın tek iyisi (Valbuena) olması, Aykut Hoca için yeniden tedbir zamanı demektir.

MAÇI KAZANDIRDI(ÖMER ÜRÜNDÜL)
Aykut Kocaman'ın doğal olarak ikinci devrede mutlak hamle yapması gerekiyordu. O da tabii ki Valbuena olmalıydı. Ama bir futbolcuyu alırken çıkaracağın oyuncu da önemlidir. Bence dün gece Şener tercihinde çok doğru bir karar verdi Kocaman. İkinci yarıda rakibi küçümsemenin pahalıya mal olacağını dikkate alan daha hırslı bir Fenerbahçe vardı. Valbuena, kişisel becerileriyle ve adam eksilterek takıma hareket kazandırdı.

YARIŞIN İÇİNDE...
Sağ kulvarda Dirar'ın bek oynama özelliği olduğundan önünde Aatif'la bu mevkiyi iyi işledi. Sağ kulvarda böyle olumlu bir tablo varken Kocaman'ın, Soldado'yu çıkarması doğruydu ama Isla tercihi mantığımla pek bağdaşmadı. Sonuçta Fenerbahçe, çok önemli bir üç puanı kazanarak zirve yarışının net bir şekilde içine girdi.

BÜYÜK BAŞARI(ERSİN DÜZEN)
Haftalar önce teknik direktörü istifa etmiş, taraftarı tribünden kopmuş, kaos içindeki bir takımın bu noktaya gelmesi büyük başarı. Aynı dönemde, rakiplerinin başarısızlığı da bu dirilişe imkan tanıdı...

SİHİRLİ AYAK
Valbuena’nın girişi, sonra da gol oldu. Duran topları ya İsmail, ya Giuliano kullanıyordu, tüm toplar da heba olmuştu. Ancak sihirli ayak hedefi buldu. Golden sonra Karabükspor, ileri çıkmaya çalıştı, F.Bahçe hem dönen topları aldı, hem de daha çabuk oynadı. Bir oyuncu bu kadar mı etkiler; evet!

HAFTAYA DAMGA VURDU
Valbuena, sadece kendi oynamadı, çevresindekileri de oynattı. Atakları yönlendirdi, top kimdeyse yanına sokuldu, pas istasyonu oldu. Attığı harika gol, sadece geceye değil, haftaya da damga vurdu

KİMSEYİ KANDIRMASIN(OKTAY DERELİOĞLU)
Fenerbahçe takımı galip gelmesini bildi ama bence umut verici bir futbol ortaya koymadı. Bu galibiyet kimseyi kandırmasın. Fenerbahçe takımı, bu futbolla eğer şampiyonluk bekleyen taraftar varsa, kendi bünyesinde bir inanan varsa bu tamamıyla kendi kendini kandırmak olur..

MEMNUN OLMAM
Özellikle Mehmet Topal'a tribünlerden tepki geldiği anda attığı gol kalecinin çıkartması mümkün olmayan yere gitti. Valbuena'nın golü de öyle. Ben Fenerbahçe taraftarı olsam bu oyundan memnun olmam. İsmail ile Şener 1 maç iyi 1 maç kötü. Bu oyuncuların bir an önce istikrarlı oynamaları gerekiyor..

Süperfb'ye devam... Süperfb Mobil Uygulamaları