Kocaman: "Bu bizim iç meselemiz..."

Fenerbahçe Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, Atiker Konyaspor maçı sonrası konuştu. İşte Aykut Kocaman'ın açıklamaları...

Fenerbahçe Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, Atiker Konyaspor ile berabere kaldıkları maçın ardından açıklamalarda bulundu.

Beraberlikle ilgili konuşan Aykut Kocaman, Maç öncesi rakip, durum, hepsi yan yana gelince, düşündüklerime yakın bir maç geçti. Bir şekilde öne geçeceğimizi tahmin ediyordum, problem orada oldu. Konyaspor'un golü gelince, dirençleri arttı. Önce şunu söylemeliyim, Konyaspor maçın ilk 20-25 dakikalık bölümünde, ligde 66 puan aldığı ve kupada finale giderken ki oyununu bize kabul ettirdi. Oyunu sakinleştiren, dinlendiren, pozisyon alan takım olamadık. Oyunu ve topu hızlandırmamızı kestiler. 20-25 dakikadan sonra rakip yarı sahaya yerleştik ama klasik tipte bir santrforumuz yoktu. Giuliano rakip ceza sahasında top alabiliyor ama Valbuena gerilere top almaya geliyor. Bu kabul edilebilir. İkinci yarıda skora daha yakın olacağımızı tahmin ediyordum ama Konyaspor'un özelliklerinden dolayı 1-0 maçı gibi gözüküyordu. Bir hatadan yenen gol moralleri bozdu. Beraberlikten sonra fırsatlar yakaladık ama olmadı." dedi.

"KAYBETTİĞİMİZ AVANTAJLARDAN OLDU"

Şampiyonluk yarışında avantaj kaybettiklerine vurgu yapan Aykut Kocaman, "Devreye 35 puanla girmek moral verici olacaktı. Kaybettiğimiz avantajlardan bir tanesi bu oldu." ifadelerini kullandı.

"AÇIKLAMAK ZORUNDA DEĞİLİZ"

Ozan Tufan'ın yerine Oğuz Kağan Güçtekin'i oynatması sorulan Aykut Kocaman, "Oyuncularla ilgili karar vermek, kadro oluşturmak bu işin zor taraflarından bir tanesi. Bu bizim iç meselemiz. Bir takım kararlar veriliyor, doğru oluyor, yanlış oluyor ama bu iç meselemiz. Kamuoyuna da her şeyin açıklanması gerekmiyor. Bu başka bir seviye. Başka şeyler oluyor." açıklamasını yaptı.

"BU DA BİZİM İÇ DÜNYAMIZLA İLGİLİ"

Roberto Soldado ve Fernandao'yu yedek oturtarak forvetsiz oynamasıyla ilgili soru üzerine Aykut Kocaman "Bu kendi iç dünyamızla ilgili. Bazı konularda sonuna kadar anlatmaya çalışıyorum ama sonuçta bu bir tercihti. Son 20 dakikada yarattığımız baskıyı son 30 dakika için kurgulamıştım. Tabii rakibin de yapmak istedikleri var. Bu soru doğru bir soru, itirazım yok ama yediğimiz gol bizi geriye itti. Konyaspor yüreklendi, bizi zorladılar. Ana problem burada başladı." şeklinde konuştu.

"GÖRECEKSİNİZ, HER MAÇI KAZANACAĞIZ"

Fenerbahçemizin oyununun sıkıcı olması yönündeki eleştiriye yanıt veren Kocaman, "Bizim ülkemizde şöyle bir durum var, topu ileriye at, koştur koştur. 3-4 pozisyona gireyim derken kalende pozisyon vermişsin önemli değil. Biz planlı oynamaya çalışıyoruz. Takım son derece doğru yolda gidiyor. Bunu 3-4 hafta içerisinde göreceksiniz, bu düzenli oyunla, ısrarlı oyunla hemen hemen her maçımızı kazanacağız. Bu kadar basit. Tatsız, tutsuz oyun sizin görüşünüz." ifadelerini kullandı.

"İLK YARI BELKİ BİR TIK DÜŞÜK GEÇTİ"

Son döneminde yaklaşık 3 yıl Atiker Konyaspor'u çalıştıran Kocaman, üstü kapalı olarak yeşil- beyazlı futbolculara öğrettiği taktiği, oyuncuların bu maçta kendilerine karşı kullandığını söyledi. Kocaman, ''Oyunun başlarında en büyük sıkıntımız rakip kaleci ve stoperlere doğru baskıyı götüremeyince, Konyaspor, 3 yıla yakın zamandır oynadığı, çok alışık olduğu oyunu bize karşı oynamaya başladı. Yer belirlediler, alan belirlediler, sağlıklı top oynamaya başladılar. 25 dakikalık bölüm bizim yeterli baskıyı rakip üzerinde yaratamamızla geçti. Oyunun kontrolü daha çok ortadaydı. İlk yarının ikinci bölümü baskımızı hissettirmeye başladık. Ancak ana problem şu oldu; Aatif'in yanında Valbuena, daha fazla topla beraber dışarılara geldi ve topu üçüncü bölgeye getirmeye başladık. Ancak ceza sahası içinde sorunluyduk. İlk yarı belki bir tık düşük geçti" dedi. 

"İSTEDİĞİMİZİ ELDE EDEMEDİK"

Konyaspor'un ikinci yarıya daha saldırgan başladığını hatırlatan Kocaman, "Sonra tam 'Oyunu dengeledik ve istediğimiz kıvama getirdik' derken basit hatadan doğan gol geldi. Bu rakibin direncini artırdı ve bizi bir adım geriye attı. 70'inci dakikadan sonra tamamen ablukaya aldık ve net pozisyonlar yakaladık. Ama istediğimizi elde edemedik" diye konuştu. 

SOLDADO VE FERNANDAO NEDEN BAŞLAMADI?

Bir gazetecinin 'Soldado ve Fernandao maç başında neden oyunda olmadı?' sorusu üzerine Kocaman, şunları söyledi:

''Belirgin bir neden yok. Bu tamamen kendi iç dünyamızda oyun kurmamızla ilgili bir olay. Sonuçta bir tercihti. Maçı 30 dakika, 60 dakika ve 90 dakikalık bölümlere ayırdığımızda, belki son 30 dakika diye kurgulamıştım ben kafamda. Tabii bu benim kurgulamamla olmuyor. Rakibin de önlemleri ve yapmak istedikleri var. Ama gerçek şu ki, bu gol bizi geriye itti.''

KOCAMAN'DAN TERİM İÇİN; "YANIT YOK"

"Fatih Terim rakipler için iyi mi oldu, kötü mü oldu?" sorusuna ise Kocaman, ''Hiçbir yanıtım yok" dedi. Takımın son derece doğru yolda ilerlediğini ifade eden Kocaman, ''Sezonun ikinci yarısı, bu düzenli oyunla, ısrarlı oyunla, hemen hemen bütün maçları alacağız.''

"Devre arasında oyuncu takviyesi olacak mı?" şeklindeki soruya Kocaman, ''Tabii ki belirlediğimiz birtakım eksikler var. Takviye çok kolay bir şey değil. Tabii ki isteyeceğiz. Takviye için doğru oyuncuyu bulmak ve mali akışı da doğru anlamda yapmak gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

Süperfb'ye devam... Süperfb Mobil Uygulamaları