Soldado'dan itiraf ve şampiyonluk sözleri!
Fenerbahçemizin İspanyol golcüsü Roberto Soldado, TivibuSpor'dan Özgür Buzbaş'ın sorularını yanıtladı.
news_image
Fenerbahçe'nin İspanyol golcüsü Roberto Soldado, TivibuSpor'dan Özgür Buzbaş'ın konuğu oldu.

İşte Özgür Buzbaş'ın sormuş olduğu sorulara Soldado'nun vermiş olduğu cevaplar...

"İSTANBUL'DA OLMAKTAN KEYİF ALIYORUM"

Fenerbahçe ve Türkiye Ligi senin için yeni bir amaç, İstanbul'a gelmeden önce ne düşünüyordun, şimdi ne düşünüyorsun?

Kendimi çok mutlu hissettiğim bir kulüpteyim gerçekten. Burada olmaktan dolayı keyif alıyorum. Burada bir aile ortamı olduğunu söyleyebilirim. Kulübün tarihi tabii ki çok önemli ama bunu da bir kenara bırakırsa burada sevgi dolu bir ortam görebiliyorum. Buradaki herkes sevildiğinizi hissettiriyor size. Buradaki herkes kulübü severek çalışıyor, bunu her gün görebiliyoruz. Gerçekten çok büyük ve önemli bir kulüpteyim bu anlamda. İlk günden itibaren bu sıcaklığı bana hissettirdiler, onlara teşekkür ediyorum. İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorum aynı zamanda. Dünyada çok az şehirde olabilecek özelliklere sahip bir şehir İstanbul. Harika bir şehir gerçekten, burada olmaktan çok büyük keyif alıyorum.

"NE İNGİLTERE'DE, NE İSPANYA'DA BU VAR..."

Çok fazla tecrübeye sahipsin, İspanya'da ve İngiltere'de oynadın. Türkiye Ligi ve bu ligler arasında sence nasıl farklar var?

Bana göre o liglerle kıyasladığımız zaman Türkiye Ligi'nin en büyük farkı buradaki rekabet ortamı. Şu anda 14 karşılaşmayı geride bıraktık ve bu 14 karşılaşmanın sonunda Lig tablosuna baktığımızda yukarıdaki 6 takımın birbirine çok yakın durumda olduğunu görüyoruz. Bu anlamda büyük bir rekabet görebiliyoruz Türkiye Ligi'nde. Bu 6 takım, çok az puan farkı ile sıralanmış durumda. Bu durum bence Lig'e büyük bir heyecan katıyor. Taraftarlar da bu heyecanı güzel bir şekilde yaşayabiliyorlar. Aynı zamanda buradaki insanların futbola duymakta olduğu tutku son derece önemli bir nokta. Taraftarların stada geldiklerinde takımlarına güç katabilmek, takımlarını destekleyebilmek için nasıl bir ortam oluşturduklarını görüyorsunuz bu tutku ile beraber. Bu durum ne İngiltere'de ne de İspanya'da söz konusu, bu anlamda diğer ligler ile Türkiye Ligi arasında benzerlik yok.

"TÜRKİYE LİGİ, İSPANYA'DA HİÇ İZLENMİYOR"

Türkiye'deki takımların seviyelerini nasıl değerlendirirsin? Mesela Başakşehir, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Kayserispor. Hem takımlar hem de oyuncuların seviyesini nasıl buldun?

Türkiye'deki takımların seviyesini değerlendirecek olursak gerçekten takımların durumunu çok iyi noktada görüyorum. İspanya'da neredeyse hiç izlenmiyor Türkiye Ligi. İspanya'dan buraya doğru bakarken, buradaki seviyenin nasıl bir durumda olacağını kafanızda canlandıramıyorsanız açıkçası. Buraya geldiğimde gördüm ki gerçekten çok üst düzey bir rekabet var burada. Seviyenin çok iyi bir noktada olduğunu düşünüyorum Türkiye Ligi'nde. Yabancı oyunculara büyük yatırımlar yapılıyor ve bu yabancı oyunculara yapılan yatırımlarda Lig'in seviyesini yukarılara taşıyor bana göre. Aynı zamanda taraftarlar için de daha keyif verici bir nokta oluyor, yabancı oyuncuların, önemli oyuncuların burada olması. Çünkü başka ülkelerde yurtdışında izledikleri kıymetli oyuncuların kendi takımlarının formasını giydiğini görmek onlara da muhakkak büyük bir motivasyon oluyor. Daha çok keyif alarak takip ediyorlar bu Lig'i.

"İNSANLARA NE YAPABİLECEĞİMİ GÖSTERDİM"

Sivasspor maçının senin için özel olduğunu düşünüyorum. Özellikle taraftarlar ile biraraya gelmen için. Durumun için neler söylersin, hem form durumun hem de sağlık durumun için, Sivasspor maçı ile ilgili ne söylersin ve bu maçtan sonra gol atma hedefin nedir?

Açıkçası benim için kolay bir sezon başlangıcı olmadı. Uzun bir diz sakatlığını geride bırakmıştım ve tatil dönemimde tamamen bu sakatlığım ile uğraşmıştım. Bacaklarımı birbiri ile kıyaslarsak bir bacağımın diğerinden farklı olduğu bir durumdaydım ve bu sakatlıkla uğraştım uzun bir süre. Tatilim böyle geçtiğinden dolayı buraya geldiğimde %100 değildim. Bir yandan da takımda forvet oynayabilecek tek oyuncu bendim o dönemde. Bu durumdan dolayı da oynamak mecburiyetinde kaldım, tamamen hazır olmasam bile. Takım da o dönemde şu anki durumunda değildi. İyi bir performans gösteremiyorduk. Daha sonra Janssen geldi ve gelir gelmez goller atmaya başladı. Bunu da bir kenara yazarsak, ikinci plana düştüm. Ancak Sivasspor maçında oynama şansı buldum ve Sivas maçı benim Fenerbahçe'ye geldiğim ilk günden beri dileğim neyse, hayal ettiğim neyse, tam olarak ona uygun bir şekilde gerçekleşti. Gerçekten çok büyük keyif aldım o akşamı yaşamış olmaktan. İnsanlara da biraz olsun neler yapabileceğimi göstermiş olduğumu düşünüyorum. Gelecekte Fenerbahçe'de daha fazla forma şansı bulabilmek ve Fenerbahçe'de atabildiğim kadar fazla gol atmak istiyorum. Fenerbahçe'yi olabilecek en üst noktalara taşımak için takım arkadaşlarım ile beraber katkı sağlamak istiyorum.

"JANSSEN'İN TAKIMA KATILMASI RAHATLATTI"

Fenerbahçe sezon başında birçok transfer yaptı ve yeni bir takım görüntüsünde. Sen de söyledin Janssen, Giuliano, Valbuena ve sen, takım olarak tarzınızı bulduğunuzu düşünüyor musun?

Son karşılaşmalara baktığımızda daha da bir birlik beraberlik görüntüsü gösterdiğimizi söyleyebilirim. Janssen'in sezon başında takıma katılması o dönemde beni biraz rahatlattı. Çünkü kendimi daha iyi hazırlayabilme daha iyi toparlanabilme ve %100'üme yaklaşabilme fırsatı yakaladım. Fizik anlamında tamamen hazır olma konusuna odaklandım o dönemde tamamı ile. Bir yandan böyle bir mutluluk yaşadım ama tabii ki şu anki durumdan çok da mutlu olduğumu söyleyemem. Çünkü ben her dakika her maç, mümkün olabildikçe en uzun süre sahada olmak istiyorum. Bu keyfi yaşayamıyorum şu anda. Ancak bunun dışında genel anlamda durumumdan memnun olduğumu da belirtmek istiyorum. Tabii bu durumu değiştirmekte tamamen benim ellerimde. Her gün antrenmanlarda elimden geleni yaparak, her gün çalışarak hocamızın fikrini değiştirebilmek için tüm çabamı göstererek bu durumu değiştirecek tek isim benim. Bir yandan da Tanrı'ya şükürler olsun takımımız çok iyi skorlar alıyor son dönemde ve iyi skorlar aldıkça da oyuncuları o kadro içerisinden değiştirmek tabi ki zordur.

"AYKUT KOCAMAN, HERKES İÇİN BİR AVANTAJ"

Fenerbahçe teknik direktörü Fenerbahçeli taraftarlar için çok önemli bir efsane ve senin gibi bir hücum oyuncusu. Bu senin için bir avantaj mı?

Bir forvet oyuncusu olması tabii ki bizim için bir avantaj. Aynı zamanda Lig'i çok iyi tanıyan bir hocamız var gerçekten ve bu durum herkes için bir avantaj oluşturuyor diye düşünüyorum. Rakiplerin zaaflarını son derece iyi bir şekilde bilen ve uzun yıllar futbol oynadığı için doğru şekilde analizleri yapabilen şu anda dışarıdan baktığında o analizleri iyi bir şekilde bize aktarabilen bir hocamız var. Bu anlamda bize çok yardımı oluyor. Dediğim gibi bir forvet oyuncusu olması ve uzun yıllar bu formayı giymiş olması takımımız için bir avantaj. Şu anda da Lig tablosuna baktığımızda Lig'in en çok gol atan takımı durumundayız. Bu da hocamızın bana göre futbola dair ve gol atmaya futbol oynamaya dahil bilgisinden kaynaklanıyor.

"OSMANLISPOR MAÇI BİR PATLAMA NOKTASAYDI"

Osmanlıspor maçından sonra ne oldu? Takımın içinde ne konuşuldu?

Bir patlama noktasıydı bizim için Osmanlıspor karşılaşması. Son derece kritik bir akşamı yaşamıştık o akşam. İki karşılaşma üst üste maçın sonunda beraberlik golünü yiyerek sahadan istemediğimiz sonuçlarla ayrılmak zorunda kalmıştık. Kesinlikle iyi duygular yoktu soyunma odasına girdiğimizde. Herken kendini güvensiz hissediyordu. Bu duruma hem biz oyuncular dahiliz hem de teknik ekibimiz dahildi. Saha içerisinde işi yapan oyuncular olarak çok büyük bir mutsuzluk yaşadık gerçekten o akşam. Soyunma odasında bir yanıyla da değerlendirirsek, hiç olmadığımız kadar birlik olduk o akşamın ardından. Gerçketen bizi tamamı ile biraraya getiren bir karşılaşma oldu. Çok kritik ve eleştirilerin tamamen üzerimizde olduğu bir akşamdı. Ancak bir reaksiyon göstermemiz gerekiyordu ve o tepkiyi verdiğimiz bir akşam haline geldi o akşam. Herkes düşündüğünü söyledi, herkes neler yapabileceğine dair fikirlerini anlattı. Daha sonrasında da bu tepkiyi. O takımın birlik görüntüsü ile beraber ortaya çıkardık. Olumlu sonuçlar almaya başladık o akşamın ardından. Bir yandanda tabii ki konuştuktan sonra mental olarak ne durumda olduğumuza da bağlı bu tepkiyi verip veremeyeceğiniz. Umuyorum uzun süre devam eder bu durum bizim için.

"ŞAMPİYON OLABİLİRİZ, İNANIYORUM"

Şampiyonluk için ne düşünüyorsun? Son birkaç haftada sizin, Başakşehir'in, Galatasaray'ın, Beşiktaş'ın durumları çok değişti. Şampiyonluk şansınız nedir?

Şu anda çok farklı bier düşünce yapısı ile yaklaşıyoruz kesinlikle karşılaşmalara. Bundan 4 hafta önce Osmanlıspor maçını oynadığımız zamanla kıyaslarsak şu anda özgüvenimizi çok daha yukarılara taşıdığımızı ve maçlara farklı baktığımızı kesinlikle söyleyebilirim. Geçtiğimiz ayı değerlendirecek olursak, Galatasaray'ın da ligin üst sırasında yer alması muhtemel takımlarla oynadığını görüyoruz. Bu karşılaşmalarda da çok fazla puan kaybı yaşadılar. Biz fikstürnü o kısmını sezon başında geçmiştik. Fiktürün o kısmının gerçekten zorlu bir kısmı var. Galatasaray da o dönemden geçti ve biz de onları yakalama fırsatı bulduk. Beşiktaş da bizim için çok zorlayıcı bir rakip olacak kesinlikle. Ancak onların aynı zamanda Şampiyonlar Ligi mücadelesi de var. Belki biz bunu bir fırsata çevirebiliriz diye düşünüyorum. Sezon sonuna kadar devam edecek denk bir mücadele olduğuna inanıyorum. Eğer biz %100'ümüzü verirsek, herken elinden gelenin en iyisini yaparsa inanıyorum ki mutlu sona ulaşacak taraf biz olacağız.

NEGREDO VE GOMIS'İN AÇIKLAMALARI 

Negredo ile çok yakın olduğunuzu biliyorum. Türkiye Ligi'nden hangi oyuncuları tanıyorsun? Örnek olarak hani oyuncuları beğeniyorsun, özellikle forvet olarak?

Bana göre Gomis çok etkili bir forvet oyuncusu. Onun ne kadar kolaylıkla gol atabildiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Kontrataklarla gol atabiliyor, çok fazla orta yapılan bir takımda oynuyor ve bu ortaları da istediği şekilde golle sonuçlandırabiliyor. Rakiplerin dengesini bozabilen bir forvet oyuncusu olarak değerlendiriyorum gerçekten. Negredo'ya gelecek olursak, şu anda onun pozisyonunda oynayan forvet oyuncuları birçok gol atmış durumda. O nedenle şu anda Negredo az oynama durumu ile karşı karşıya. Aslında biraz benim Fenerbahçe'deki durumum ile benzer bir durumda olduğunu söyleyebilirim. Onun şu anki durumunu, onun şu an bulunduğu seviyeyi yargılayan ve eleştiren insanlar onu kesinlikle tanımıyorlar. Çünkü ben İspanya'da onun en iyi durumundayken, en iyi seviyesindeyken neler yapabildiğini iyi bir şekilde gördüm. Çok fazla katkı yapabilecek bir oyuncu takımına. Ama benim tercihim onun kulübede devam etmesi olur. Böyle olursa Beşiktaş'a katkı yapamaz.

"TÜRKİYE'DE BAKLAVAYI SEVİYORUM, TÜRKÇE İSE.."

Son sorum Türk kültürü ile ilgili. Türkçe kelime veya kelimeler biliyor musun? Türkiye'de neler yiyorsun?

Baklava. Baklavayı çok seviyorum. 'Günaydın, merhaba' gibi kelimeleri biliyorum Türkçe'de, 'evet' kelimesini biliyorum. Ancak Türkçe'nin kesinlikle çok zor bir dil olduğunu düşünüyorum. Zaten İngilizce öğrenirken yeterince zorlandım. Türkçe daha da zor bir dil olarak karşıma çıktı. Umuyorum ilerleyen dönemlerde, bildiğim kelime sayısını yukarılara taşıyabilirim. Buradaki yemekler konusuna gelecek olursak da gerçekten çok güzel yuemekler var burada. İspanyol mutfağı ile Türk mutfağını çok benzetiyorum. Ancak benim favorim, benim için en güzeli baklava.

"NİHAT KAHVECİ'NİN MAÇLARINI İZLEDİM..."

Nihat Kahveci şu anda TivibuSpor yorumcularından. Onunla ilgili ne söylemek istersin. Real Sociedad ve Villarreal formaları giydi?

Ona buradan selam söylemek istiyorum her şeyden önce. Ben genç yaşlardaydım onu izlediğimde. Onun çok maçını izlemiştim. Gerek Villarreal'de oynarken gerek Sociedad'da oynarken takip ettiğim bir oyuncuydu. Kesinlikle çok iyi bir şekilde dikine gidebilen ve her iki ayağını da çok iyi bir şekilde kullanbilen bir oyuncuydu. Komple bir forvet oyuncusu olarka değerlendirebiliriz kendisini. Sociedad'da o dönem çok iyi bir kadroları vardı ve o kadronun önemli isimlerindendi. Kovacevic ile beraber rakip savunmalar için çok çok tehlikeli bir hal alıyorlardı ikisi birlikte.

superFB mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın


  •  
  • sfbyorum baloncuk_sol 0
Yorum Yaz
Yorumları okumak veya yazmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

uyeol uyegirisi
MobilTÜMÜ